Najnowszy klip Depeche Mode, wyreżyserowany przez Erica Wareheima:
Depeche Mode - Hole To Feed
Poprzednie dwa klipy promujące krążek "Sounds of the Universe":
Depeche Mode - "Peace"
Depeche Mode - "Wrong" (official music video)
Saturday, 26 September 2009
Saturday, 5 September 2009
The Horrors - "Primary Colours" album
Ostatnio dowiedziałem się, że "w postrockowych teledyskach nic się nie dzieje"... no właśnie:
Posłuchaj albumu The Horrors "Primary Colours":
Posłuchaj albumu The Horrors "Primary Colours":
Tags
2009,
album,
indie rock,
music video,
the horrors
Thursday, 3 September 2009
Blare For A - "SUR_FACE/NUM_BEaRS" album
Album „SUR_FACE/NUM_BEaRS” projektu Blare For A to drugie wydawnictwo nieistniejącego już labelu 80bpm.net.
Kasia Paluch w recenzji do poprzedniego krążka „Brown Noise Simulacrum” przekonywała, że „teoria szumu wentylatora” jest błędna i powinniśmy (my jako słuchacze) podchodzić do twórczości jednoosobowego projektu Jakuba Łuki w bardziej filozoficzny sposób. W tym przypadku chodziło o teorię symulakrów Jeana Baudrillarda. Dobrze opisuje ją ten cytat:
Kasia Paluch w recenzji do poprzedniego krążka „Brown Noise Simulacrum” przekonywała, że „teoria szumu wentylatora” jest błędna i powinniśmy (my jako słuchacze) podchodzić do twórczości jednoosobowego projektu Jakuba Łuki w bardziej filozoficzny sposób. W tym przypadku chodziło o teorię symulakrów Jeana Baudrillarda. Dobrze opisuje ją ten cytat:
Jednostki ludzkie, skupione w społeczeństwie, postrzegają rzeczywistość za pomocą symboli. Symbole zaś, na przestrzeni następujących po sobie wieków, zostały zmultiplikowane poprzez rosnącą siłę, zasięg i gęstość przekazu medialnego - a także przyrost liczby zjawisk i przypisywanych im znaczeń. Operując współcześnie nieuporządkowanym zestawem symboli, dawno już przekraczających to, co symbolizują, zaczynamy posługiwać się symulakrami - nie mającymi do czynienia z rzeczywistością kulturowymi i medialnymi znakami kreującymi hiperrzeczywistość, dostrzegany przez nas świat - nie mający nic do czynienia z prawdą*Kopią bez oryginału był w wypadku „Brown Noise Simulacrum” wygenerowany elektronicznie szum, niemający swojego odpowiednika w rzeczywistości i będący jedynym elementem budującym album.
Co z tej teorii pozostało na „SUR_FACE/NUM_BEaRS”? W zasadzie wszystko prócz tego, że obok syntetycznych dźwięków pojawia się jedyny żywy instrument – pianino, nadające albumowi choć odrobinę mniej teoretyczny charakter. Odrobinę, ponieważ maltretowane elektronicznie sample perkusyjne i zardzewiałe, chrupiące dźwięki syntezatorów realizują tylko ideę „dewastacji konwencji” współczesnej muzyki popularnej, prowadzącą niekiedy do pastiszu. Nie można jednak powiedzieć, że ten krążek to tylko zespół pląsających i warczących sampli sklejonych w pojedyncze utwory. To spójna, współczesna, awangardowa, troszkę kpiarska płyta z ideą w tle.
Blare For A - "SUR_FACE/NUM_BEaRS"
- #1
- #2
- #3
- #4
- #5
- #6
- #7
- #8
- #9
- #10
- #11
- #12
- #13
- #14
- #15
- FRAG_MENTS (of_U_pouring_down_with_light_on_my_pillow) (dostępny tylko z wersją w futerkowym pudełku)
Pobierz (.rar 57,5MB)
Na Myspace Blare For A można odsłuchać najnowsze dema, w tym „myblueberryego”.
Tags
2007,
album,
blare for a,
clicks and cuts,
download,
electronic,
noise,
review
Wednesday, 2 September 2009
"Tramwaj Numer 4" album/compilation
Po ponaddwuletnim istnieniu netlabel 80bpm.net w niewyjaśnionych okolicznościach przestał istnieć. Stronę http://www.label.80bpm.net/ zastąpiła nowa, o nieco blogowym wyglądzie i charakterze, na którą przekierowywani są wszyscy zabłąkani poszukiwacze chilloutowych brzmień. Wraz ze starą stroną zniknęły wszystkie wydawnictwa, w tym kompilacja „Tramwaj Numer 4” od której zacząłem śledzić muzyczno-marketingowe działania Kasi Paluch i spółki. Owo ich pierwsze i chyba najbardziej udane, wielonarodowe i darmowe wydawnictwo skutecznie połączyło wiele gatunków muzyki elektronicznej od połamanych rytmów drum and bass'u przez liquid funk po klikające eksperymenty. Pozwalało także przyjrzeć się obiecującym wówczas polskim twórcom niezależnej muzyki elektronicznej. Przez ostatnie dwa lata kilku z nich zdążyło zniknąć lub odłożyć na bok konsole, laptopy i samplery. Przestała choćby działać strona internetowa najbardziej intrygującego na tej kompilacji Wojciecha „X-Ceed” Panufika, z której można było pobrać kilka dobrych utworów (także tych starszych, tworzonych jeszcze z grupą Itoa). Blare For A zamilkł po wydaniu albumu SUR_FACE/NUM_BEaRS (ponoć pracuje nad nowym materiałem, a w międzyczasie jest producentem dla innych artystów). Z kolei będący na emigracji Smok Je Wafel coś tam tworzy, ale chyba bez przekonania... W zasadzie tylko finlandzki projekt FanuSamurai jest wciąż zaangażowany w swoją muzykę a Orbique stale promuje syntetyczne aranżacje na profilu Last.fm. „Tramwaju Numer 4” nie można pobrać z obecnej witryny 80bpm (co więcej nie można na niej znaleźć żadnych informacji czy śladu istnienia wydawnictw labelu) dlatego udostępniam link do swojej kopii wydawnictwa. Album został wydany na licencji Creative Commons i pierwotnie zawierał dwie okładki – jedną oficjalną i jedną konturową, gotową do samodzielnego pokolorowania. Twórcy pomysłu realizowali w ten sposób ideę współtworzenia wydawnictwa przez słuchaczy. Niestety okładka konturowa nie przetrwała na moim dysku, i plik do pobrania, oprócz kompilacji, zawiera tylko pełnokolorową grafikę w niskiej rozdzielczości.
„Tramwaj Numer 4” - Music People - Enough
- FanuSamurai - So Sleeps The City
- Smok Je Wafel - Common Butterfly
- Silbrfish - Greenfly
- X-Ceed - Chronos
- Blare for A - Numer 5
- B.Fuse - Turn Around
- Sonic Ionic - Magnetic
- Sonic Ionic - Simple Trumpet
- Orbique - Everything goes wrong
- Another One - Noovka Tamboorka
Tags
2007,
album,
chillout,
clicks and cuts,
download,
drum and bass,
electronic,
netlabel,
review
Subscribe to:
Posts (Atom)